2020’ye kadar 10 lokasyonu MOD’layacak

Yirikler İnşaat’ın 40 yıllık deneyimi, 2 yeni ortağın katılımı ile Mod Gayrimenkul’e temel oldu. Firmanın 150 dönümü geçen arsası nitelikli projelerde kullanılacak.

Güngören, Bahçelievler ve Beylikdüzü üçgeninde 1968'den bu yana 500 bin metrekareden fazla inşaat alanı üreten, Bahçelievler'de 100'den fazla apartman, 40 bin metrekarelik Eskule AVM ve 260 daireli Bura Residence'ı geliştiren Yirikler İnşaat, birikimini aynı zamanda akrabası olan iki ortağının gücü ile birleştirdi.

Bahçelievler'den çıktı yola

Geçtiğimiz yıl "Mod Gayrimenkul" olarak şekillenen yeni firmanın ilk projesi olan Mod Bahçelievler, Güneşli'de 7 bin 220 metrekarelik arsa üzerinde 84 daire olarak geliştiriliyor. Şirketin buna ilaveten Basın Ekspres'e cepheli 10 dönüm, üzerinde Güneşli Doğa Koleji'nin yer aldığı 8 dönümlük parsel, GOP'ta 3 dönüm, Yakacık'ta 23 dönüm gibi yaklaşık 10'dan fazla yerde 150 dönümün üzerinde gayrimenkulü bulunuyor. 2020'ye kadar proje geliştirebilecek stoku olan firma, yıllık 50 bin metrekarelik inşaat alanını geçmeyen, her aşamada kontrolün sağlandığı projeler geliştirerek nitelikli konut ve ofis üretmeyi amaçlıyor.

Ortaklığın ilk projesi Mod Bahçelievler oldu

Güneşli'de fabrika arazisi olmayan son parsel üzerinde geliştirilen Mod Bahçelievler'in arsası 2016'da Abdurrahim Albayrak'ın firması Altur'dan satın alındı. Haziran 2017'ye kadar kaba inşaatı devam eden Mod Bahçelievler'in teslimi için Eylül 2018 hedefleniyor. Metrekaresi 4.950 TL’den satışa sunulan projedeki 2.5+1 dairelerin brütü 163 m2, iki seçeneği bulunan 3.5+1 dairelerin brütleri 184 m2 ve 187 m2, 4.5+1 dairelerin brütü 221 m2 olarak değişiyor.

Alanlar kendisi kullanacak

Mod Bahçelievler'deki konutların bölgedeki ihtiyaca dönük olarak 2,5+1'den 4+1'e kadar uzanacak şekilde dizayn edildiğine dikkat çeken Mod Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Yirik, "Çevredeki projeler oturuma yönelik olduğu için bizde böyle davrandık. Projede hiç 1+1'in yer almıyor. Güvenliğin sağlanması açısından müşterinin böyle tercih etti. Alıcılar zaten kendilerini rahat hissedecekleri, ailelerini güvenebilecekleri ve zaman içinde komşuluğun gelişeceği bir yerde yaşamak istiyorlar. 1+1 olan projeler için aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Onların konsepti ve ihtiyaçları farklı şekilleniyor." dedi.

Basın Ekspres'i de 'Mod'layacak

Mod GY'nin diğer projeleri hakkında da kısa bilgilen aktaran Yirik, "Basın Ekspres'e cepheli 10 dönümlük diğer arsada 2017 sonunda inşaata ve satışa başlamayı planlıyoruz. Orada 1+1 ağırlıklı home ofis, dükkan, ofis, dükkan ve rezidansların olduğu plaza tarzı bir proje geliştiriyoruz." dedi.

Güneşli'ye yine dönecek

Güneşli Doğa Koleji'nin binasının kendilerine ait olduğunu hatırlatan Yirik, "Kiracımız ile anlaştığımız takdirde okulu yıkarak 8 bin metrekarelik arsada konut projesi geliştireceğiz." diye konuştu.

Aksa inanıyorlar

Ağırlık verdikleri Basın Ekspres'in geleceğine çok güvenen Yirik, "Şehir efsaneleri ile değil, rakamlarla konuşmak gerek. Bölgenin geleceği parlak. Kısa dönemli sallantılar bu gerçeği değiştiremez. Bu aks, güzel satış oranlarının yakalandığı yer. Öyle ki bizim buradaki fiyatlarımıza Beylikdüzü projeleri bile ulaştı." diye konuştu.

Ciddi ulaşım yatırımı geliyor

Bölgenin ciddi ulaşım yatırımı aldığına dikkat çeken Yirik, "Mod Bahçelievler'de 30 metrelik mesafeye Ataköy İkitelli hattının metro istasyonu geliyor ve havaray yapılıyor. İBB'nin Sarıyer ile Büyükçekmece arasında yapacağı tünellerin bazıları buradan çıkış yapacak." şeklinde konuştu.

Rekabet güzeldir

Sözleri arasında bölgedeki rekabetten çekinmediklerini belli eden Yirik, "Rekabet iyidir, diri tutar ve daha güzel iş yapmaya zorlar. Dağ başına bina yapana kadar müteahhitlerin ve pazarın olduğu yerlerde iş yapacak ve satacaksınız." dedi.

Prensipler… Prensipler…Prensipler…

Prensiplerine sıkı sıkıya bağlı olan Yirik, kendisinin şantiyede büyüdüğünü, işçilerin emeğini, yemeğini ve hayatlarını bildiğini kaydederek, "Boğaziçi Üniversitesi mezunuyum ama yaşadıklarını iyi bilirim. Düsturlarımı çocuklarıma vermeye çalışıyorum." ifadesine yer verdi.

Yirik, kontrollü güce inanıyor

Her şeye rağmen yıllık 50 bin metrekarelik inşaat alanını geçmemeye dikkat ettiklerini belirten Yirik, bunun kontrol ve tedbir amaçlı olduğunu söyledi. Özeni kaybetmekten korktuklarını söyleyen Yirik, "Belli prensiplerin dışına çıkmayız. Çok büyük değiliz, olmakta da gözümüz yok. Hiçbir zaman büyük iş yapıp daha çok kazanma peşinde olmayız, tedbirli davranırız. Müşterimize para kazanacakları ve memnun olacakları binalar sunmanın gayesini güderiz. Yapılan tüm dairelere girip çıkarak her şeyi kontrol ederiz. 300 daire gezilir ama 2 bin daire gezilemez ve özen gösterilemez. İnşaata başlarken tüm finansmanı hazırlarız. Ölçeğimizi yıllık 150 bin metrekareye taşırsak nakden sınırı aşacağımız ve kontrolü kaybedeceğimiz için böyle bir şeye kalkışmayız. Her daim işimizin başındayız. Pazar günü bile çalışırız." diyerek kurallarını özetledi.

Mod Gayrimenkul YKB Özgür Yirik

Müşterinin taşıdığı yere gidecek

Hedefleri ve hırsları olmadığını ifade eden Yirik, "Türkiye gibi ülkelerde 10 yıllık projeksiyonu bile sağlıklı bulmuyorum. İnsanın 10 yıl sonrasına garantisi var mı? Bunun yerine düzgün iş yaparak müşterimizi memnun etmek ve taşıdıkları yere gitmek istiyoruz. Dış etkenlere müdahil olamayız. Müşterinin yıllar sonra gelip memnuniyetini bildirmesi bizim için her şeye değer. İnşaattan başka iş bilmiyoruz. 2020'den sonrada sektörde düzgün bilinen bir firma olmak istiyoruz. Paranın her şey demek olmadığını iyi biliriz." diyerek sözlerini noktaladı.

Hüseyin Belibağlı/Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler