15 Temmuz’dan sonra 5 bin 401 tapu devlete geçti

TKGM’nin FETÖ’ye üye kuruluşların taşınmazlarına ilişkin çalışmaları sonucunda el konulan 5 bin 401 tapudan 3 bin 314’ü Hazine’ye, 2 bin 87’si VGM’ne devredildi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün(TKGM) 15 Temmuz sonrasında FETÖ’ye üye olduğu tespit edilen kurs, yurt, okul gibi kuruluşlara ait taşınmazlar ile vakıf, dernek veya şirketlerin tapu işlemlerine yönelik başlattığı çalışmalar sonucu 5 bin 401 tapuya el konuldu. Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, bu tapulardan 3 bin 314’ü Hazine’ye, 2 bin 87’si ise Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne (VGM) devredildi. Devlete geçen taşınmazların en değerlisi ise Fatih Üniversitesi’nin arsası oldu. Hazine’ye devredilen 3 bin 314 tapunun 174’ü Van’de 159’u İstanbul’da, 155’i İzmir’de, 148’i , Ankara’da 123’a Kütahya’da, 117’si Adana’da, 111’i Kayseri’de 14’ü Tunceli’de Kastamonu, Sinop, Gümüşhane ve Bayburt’ta ise Hazine’ye devredilen tapu sayısı 1 oldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen tapular içinde İzmir’de 440, Kayseri’de 274, İstanbul’da 165, Konya’da 108, Bursa’da 102 tapu yer alıyor. Fettullah Gülen’in memleketi Erzurum’da da 73 tapu Vakıflar’a devredildi. Ankara’da Vakıflar’a devredilen tapu sayısı 54, Adana’da 90, Manisa’da 84, Siirt’te 3 oldu.

En kıymetlisi Fatih Üniversitesi

El konulan tapular arasında en değerlisinin, yaklaşık değerini 1 milyar 250 milyon TL olarak belirlenen İstanbul Büyükçekmece Fatih Üniversitesi ve arsası olduğu açıklandı. Gaziantep Şahinbey Zirve Üniversitesi arsası için 600 milyon TL, Adana Ceyhan’da bir arsa için 250 milyon TL, İstanbul’da Üsküdar FEM Dershanesi için 125 milyon TL değer biçilirken Konya Mevlana Üniversitesi Hastane arsası ile Kayseri Talas Mahallesi Melikşah Üniversitesi arsasının 100’er milyon TL, Malatya Battalgazi Bulgurlu Köyü’ndeki tarlanın 60 milyon TL, İzmir Bornova’da bir arsa ile Kastamonu’da özel eğitim kurumu ve arsasının 50’şer milyon TL olduğu açıklandı.

Özel OHAL servisi

OHAL işlem servisi oluşturan TMGM, Tapu ve Kadastro Bilgi Sisteminde (TAKBİS) de hem yazılımı hem de yetkili kişi güncellemesi yaptı. Şüpheli işlem bildirimleri, yazışma yapılmaksızın, tek merkezden sorgulanırken sorgulama sonrası alınan karar, sistem üzerinden taşınmazın bulunduğu tapu müdürlüğüne gönderildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, 23 Temmuz’da çıkarılan 667 sayılı OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesine dayanarak mal kaçırma ihtimaline karşın şüphe duyulan taşınmazlar üzerinde bloke koyulduğunu belirterek, FETÖ ile bağlantısı tespit edilen taşınmazların durumuna göre ya Hazine’ye ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildiğini açıkladı.

 

Hazine'ye geçen tapuların dağılımı

basliksiz-3

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçen tapuların dağılımı

basliksiz-2

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler